2018 Yılının İlk Hastane Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Prof. Dr. Kadir Durgut, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uz. Dr. Kerim Yeşildağ, Sağlık Hizmetleri Başkanı Uz. Dr. Tarık Acar, Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet Ergin, Personel ve Destek Hizmetleri Başkanı Gökhan Arıcan ile başkan yardımcıları, merkez ve ilçe hastanelerin Başhekim, Sağlık Bakım Hizmetleri, Destek ve Kalite Müdürleri ve İdari Mali İşler Müdürleri ile bir araya gelerek 2017 yılı son dönemi ile 2018 yılı Ocak ayının değerlendirme toplantısını gerçekleştirdiler.

Hastanelerin idari, mali ve tıbbi yönden ele alındığı toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, geçen sene atılmış olan adımlar sayesinde yeni yıla ağır sorunlarla girmedikleri söyledi. Başarılı olmak için ara vermeden çalışmak zorunda olduklarının altını çizen Prof. Dr. Koç, “Geçen yıl atmış olduğumuz adımların meyvelerini aldık, güzel işler başardık. Bizim başarılı olmaktan başka şansımız yok. Bakanlığımızın yeniden yapılanması süreci nedeni ile bazı aksaklıklar yaşanmasına rağmen, geçen sene işleri sistematik bir düzene oturttuğumuz için bizler Konya olarak bu sıkıntılı süreçten çok fazla etkilenmedik” dedi.

Sağlıkta değişimin artık tamamlandığını yeni dönemde sağlıkta gelişimin hedeflendiğini vurgulayan Prof. Dr. Koç, “Geçen sene hastanelerimiz için koyduğumuz hedeflerin arasında denk bütçe ilk sıralarda yer alıyordu. Çok şükür en büyük hastanemizde bile denk bütçe hedefini tutturduk. Tabi ki amacımız sadece fatura artırmak değil. Amacımız sağlıkta gelişimi çalışanlarımızın motivasyonunu artırarak sağlamak. Çalışanlarımız, yöneticilerini kendilerinden biri olarak hissetmedikçe o sağlık tesisimizin başarılı olma şansı yoktur. Personelimizle, çalışanlarımızla bir olmalı ve ekip ruhunu sağlamalıyız, başarı ancak bu şekilde sağlanabilir” diye konuştu.

Hastane idarecilerinden hastanelerini gezmelerini ve görerek yerinde tespitler yapmalarını isteyen Prof. Dr. Koç, “Hastane idarecileri olarak sağlık tesislerinizde girmediğiniz nokta kalmamalıdır. İdarecilerimiz tüm birimleri incelemeli ve sık ziyaretler gerçekleştirmelidir. Deposundan ayniyatına, yemekhanesinden yoğun bakımlarına kadar nerde ne var bilmek gerekiyor. Olayı kontrol altına alabilmek ancak hastaneyi iyi tanımakla olur. Gezmediğiniz, bilmediğiniz yer hakkında bilgi sahibi olamazsınız. Sadece raporla, sadece bilgi ile hareket etmemek gerekir. Kurumlarımızın her alanına sahip çıkmamız bizlerin vebalidir” diyerek katılımcılara uyarılarda bulundu.

Yeni dönemde de Sağlık Bakanlığı’nın hedef ve stratejileri doğrultusunda mahremiyet, MHRS, E- Reçete ve mesai konularında azami titizlik gösterilmesini de isteyen Prof. Dr. Koç, “Gayret edildiği zaman başarılamayacak hiçbir şey yoktur. Geçtiğimiz yıl yapmış olduğumuz dokunuşlar sayesinde E-Reçete oranımız yüzde 92 seviyelerine yükseldi. MHRS oranlarında da Türkiye ortalamasının üzerine çıktık. Mahremiyet eğitimleri tüm sağlık çalışanlarımıza verildi, inşallah pratikte de bu daha hassas bir şekilde uygulanacak” dedi.

Açılış konuşmasının ardından birinci oturumda ilk olarak Personel ve Destek Hizmetleri Başkanı Gökhan Arıcan ve Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığı’nda görevli Turgay Güneyli’nin sunumları eşliğinde değerlendirmelerde bulunuldu. Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet Ergin’de yaptığı sunum ile acil sağlık hizmetlerinin geldiği son nokta ve ele alınması gereken önemli konuları hastane idarecileri ile paylaştı. Daha sonra soru cevap kısmına geçilerek karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Programın son bölümünde ise Dijital Hastane (HIMSS STAGE 6 ) kriterlerini yerine getirerek ‘Dijital Hastane’ unvanı almaya hak kazanan Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Beyhekim Devlet Hastanesi ile ilçe hastanelerinden Akşehir, Beyşehir, Kadınhanı, Ilgın ve Karapınar Devlet Hastanesi Başhekimlerine ‘Teşekkür Belgesi’ verildi. İl Sağlık Müdürlüğü Bilgi ve İletişim Birimi’nde görev yapan çalışanlardan Uzman Fatih Mete, Uzman Ali Fuat Tatlımavuk ve Bilgisayar Mühendisi Fatih Talas’a da gösterdikleri üstün gayretlerinden dolayı teşekkür belgesi takdim edildi. MHRS oranları bakımından da şehrimizde derece yapan Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Beyhekim Devlet Hastanesi Başhekimlerine de Teşekkür Belgesi verilen program toplu çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg